brilles ikona
teksta izmers ikona
adrese ikona Krišjāņa Valdemāra 31, Rīga, LV-1887

Godprātīgas un konstruktīvas attiecības katra uzņēmuma līdzīpašnieku starpā padarīs Latviju par pievilcīgu valsti investīcijām

Š.g. 16.aprīlī tiešsaistē notika Tieslietu ministrijas, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un biržas "Nasdaq Riga" organizētā diskusija par dažādiem korporatīvās pārvaldības aspektiem “Investoru tiesības: iekopts dārzs vai mežonīgie džungļi”, kur pieredzē dalījās arī SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” (Possessor).

Atsaucoties uz diskusijas dalībnieku pausto, kā arī ņemot vērā Possessor līdzšinējās iestrādnes un atziņas, Possessor ieskatā prioritāra ir publisko un privāto kapitālsabiedrību korporatīvās pārvaldības uzlabošana, jo tieši labi pārvaldīti uzņēmumi daudz sekmīgāk piesaista investīcijas. Šajā kontekstā augstu vērtējams paveiktais Latvijas Korporatīvās pārvaldības kodeksa izstrādē un apstiprināšanā, kas vienlaikus aktualizē jautājumu – kā panākt, ka labas korporatīvās pārvaldības principi tiek ieviesti kā pašsaprotama standarta prakse.

Tāpat aktualizējama ir mazākuma akcionāru tiesību aizsardzības problemātika. Kā zināms, lielākā daļa uzņēmumu Latvijā, kuru īpašnieku struktūrā ir arī liels skaits mazākuma akcionāru, nav kotēti biržā. Diezgan bieži vienīgais ceļš Koncerna likuma izpratnē mazākuma akcionāru tiesību aizsardzībai ir vēršanās tiesā. Bet, kā vispārzināms, tiesu procesi ir laikietilpīgi, izmaksu ziņā dārgi un ne vienmēr mazākuma akcionāram atmaksājas. Turklāt, arī panākot tiesā sev labvēlīgu lēmumu, labuma gūšana mazākuma akcionāram nav garantēta.

Ir jāatceras, ka gan vairākuma akcionāri, gan mazākuma akcionāri ir veikuši ieguldījumus savā uzņēmumā un līdz ar to ir biznesa partneri. Tieši godprātīgas un konstruktīvas attiecības visu līdzīpašnieku starpā padarīs Latviju par pievilcīgu valsti investīcijām.

Uzziņai: Possessor ir viens no lielākajiem valsts kapitāla daļu (t.sk. SIA “Tet” un “Latvijas Mobilais Telefons” SIA) pārvaldītājiem Latvijā, kas dibināts 1994.gadā. Kopš 2015.gada Possessor turējumā ir bijušas dažāda lieluma (1% līdz 10%) un vērtības valstij piederošas mazākuma paketes 30 kapitālsabiedrībās, iegūstot nenovērtējamu pieredzi, t.sk., darbā ar Latvijas un starptautiskajiem vairākuma dalībniekiem/akcionāriem. Turklāt Possessor ir vienīgā valsts kapitālsabiedrība, kura ir specializējusies valsts kapitāla daļu atsavināšanā, t.sk. sadarbībā ar biržu "Nasdaq Riga" piedāvājot pārdošanai biržas izsolēs valstij piederošās akcijas biržā kotētās kapitālsabiedrībās.