brilles ikona
teksta izmers ikona
adrese ikona Krišjāņa Valdemāra 31, Rīga, LV-1887

Izvērtēs labāko modeli bankas Citadele investoru piesaistei

Pateicoties veiksmīgām Latvijas valdības sarunām ar Eiropas Komisiju (EK), AS „Citadele banka” (banka Citadele) investoru piesaistei ir iespējami vairāki modeļi: tas var būt viens vai vairāki investori, kas iegādājas Latvijas valstij piederošās akcijas, tā arī var būt bankas akciju kotēšana biržā. Šodien Ministru kabinets (MK) nolēma konkursa rezultātā piesaistīt augsti profesionālu, starptautisku investīciju banku, kuras uzdevums būs noteikt valstij labāko bankas Citadele investoru piesaistes modeli.

Lēmums pieņemts pēc iepazīšanās ar VAS „Privatizācijas aģentūra”  (PA) sagatavoto ziņojumu par privātā kapitāla piesaisti bankai Citadele. Ziņojumā secināts, ka sākotnēji „Parex bankas” restrukturizācijas plānā paredzētais mērķis – stabilas finanšu institūcijas izveidošana - ir sasniegts. Atbilstoši plāna uzdevumiem izveidotā banka Citadele strādā sekmīgi un ar peļņu, un tās turpmākai attīstībai nepieciešams piesaistīt privāto kapitālu.

„Šis ir labs laiks, lai atsāktu privātā kapitāla piesaisti bankas Citadele turpmākai attīstībai, jo banka ir sasniegusi savu optimālo biznesa atdevi pie esošā restrukturizācijas plāna iespējām un strādā ar peļņu, Latvijas ekonomika ir stabilizējusies un gaidāmā Latvijas pievienošanās eirozonai ir pozitīvs fons investoru piesaistei,” saka PA valdes priekšsēdētājs Ansis Spridzāns.  

Starptautiskās investīciju bankas uzdevums būs izanalizēt tirgus situāciju un noteikt labāko investoru piesaistes modeli bankai. Tā veiks aktivitātes privātā kapitāla piesaistes stratēģijas sagatavošanai un ieviešanai, tajā skaitā tirgus situācijas izvērtējumu, īstenos mārketinga aktivitātes, nodrošinās bankas padziļināto izpēti un sarunas ar potenciālajiem investoriem.

Minētā investīciju banka tiks izvēlēta konkursa rezultātā, kurā tiks uzaicinātas piedalīties starptautiski atzītas un respektablas investīciju bankas, kas atbildīs stingriem kritērijiem. Investīciju bankai būs jābūt ar nevainojamu reputāciju un pieredzi banku akciju pārdošanas darījumos virs 100 miljoniem EUR, kā arī jābūt darba pieredzei valsts atbalsta lietās Eiropas Savienībā banku nozarē. Konsultanta atlasei tiks veidota speciāla atlases komisija, kurā piedalīsies Finanšu ministrijas, Ekonomijas ministrijas un PA pārstāvji. Plānots, ka investīciju banku konkursu PA organizēs tuvāko mēnešu laikā.

„Mums ir svarīgi, lai modelis, kā tiks piesaistīts privātais kapitāls Citadelei, būtu vislabākais un atbilstošs valsts, Latvijas nodokļu maksātāju interesēm un bankas turpmākai attīstībai. Tāpēc modeļu izvērtēšanai un piemērotākā noteikšanai piesaistīsim labākos pasaules investīciju baņķierus,” saka Ansis Spridzāns.

Līgums ar finanšu konsultantu „Nomura International plc” (Nomura) pēc pušu vienošanās tika izbeigts, jo valdība iepriekš bija lēmusi par pārdošanas procesa atlikšanu un šobrīd ir nepieciešams izstrādāt konsultantam jaunu darba uzdevumu, kas atbilst sarunu rezultātam ar Eiropas Komisiju (EK).

Iepriekš MK nolēma atbalstīt sarunu uzsākšanu ar EK par grozījumiem restrukturizācijas plānā, lai valsts varētu izstrādāt un izvērtēt vairākus iespējamos privātā kapitāla piesaistes risinājumus, kādus šobrīd plāns neparedz. Latvijas puse uzskatīja, ka plānam ir jābūt elastīgākam un jāatbilst aktuālajai situācijai finanšu tirgos. Šobrīd turpinās sarunas ar EK par vairākiem iespējamiem privātā kapitāla piesaistes scenārijiem, kas ietver arī iespēju pārdot bankas akcijas publiskajā piedāvājumā. Labāko iespējamo scenāriju izvērtēs konsultants, ņemot vērā tirgus situāciju, un par konkrētu akciju pārdošanas modeli lems valdība 2014.gadā.

Kopš savas darbības uzsākšanas 2010. gadā Citadele nepilnu trīs gadu laikā ir kļuvusi par peļņu nesošu koncernu. Banka Citadele 2012.gadu ir noslēgusi ar 5,5 miljonu latu peļņu, savukārt Citadeles koncerns 2012.gadu noslēdzis ar 9 miljonu latu peļņu, kas ir ievērojami labāki rezultāti nekā 2011.gadā. Pērn Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts atzina banku Citadele par vislabāk pārvaldīto valstij piederošo uzņēmumu Baltijas valstīs.

PA īpašumā ir 75% bankas Citadele akciju, bet 25% un vienas akcijas īpašnieks ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.